Brīnišķīgā satura portāls dgramata.lv

Meklet

ATLANTAS

Grāmata pievienota: 19.04.24
 
Izdevējs:
Dienas Grāmata
Iesējums:
cietie vāki
Autors:
Gundega Repše
Lapaspušu skaits:
96
Platums:
132
Augstums:
232
Cena:
8.92 Eur
Izdošanas gads:
2024

Klajā nācis Gundegas Repšes jaunākais darbs – prozas un dzejas simbioze “Atlantas”.

“Šis vēstījums ar skalpelim līdzīgu skatienu griež neredzamos cilvēka tapšanas priekšnosacījumus, neartikulēto, kas, izteikts valodā, tik viegli top par īstenību, kura uz saviem pleciem tur pasauli. Sievietes vara un lāsts ir būt Atlantai, kad mīta oriģināltēlu ir izglābis Hērakls, uzsliedams viņam savus pīlārus un tie sabrukuši pār neticīgo, paviršo un vienaldzīgo galvām. Atlantas dvēsele nevar mierīgi stāvēt pie ratiem  Atlantas dvēsele ir sirdsapziņas karte un patības debesjuma balsts vienlaikus.”
Ilze Jansone, rakstniece

Grāmata izdota ar Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstu

Grāmatas mākslinieks Jānis Esītis

Tu jau nekas neesi.

Tu jau neko nevari.

Nekas no tā, ko saki, nav patiesība.

Es tev nekad neko vairs neuzticēšu.

Nekam nevar ticēt.

Neko nevar zināt.

Un pēc nāves nekā nav.

Tas nekas.

Dievs dzima no NEKĀ.

Bet NEKAS pasaulē palika.

Toties nekas jau nav noticis.

Kad Mīle bija maziņa, viņa domāja, ka tas, kas ir nekas, ir gaiss. Bija tik tīksmi saelpoties pēc sutainas, pārkurinātas istabas nakts janvāra sniegotā rītā, kad saule izplauka kā sārtens puķuzirnis virs baznīcas jumta, bet rietumpuses namu glāžu logi iezvīļojās violetzaļi kā brīnumu pasakā. Miega elpas iztvaikojušas, tumsas duļķes sačākstējušas, aplikdamās ar mirdzošu sniegpārslu deķeni. Katra viena sniegpārsla kā nekas. Nē, tomēr kaut kas. Ir un nav, un pazūd. Līdz ar mirdzumu. Kad tevis nav, saulei par vienu sniegpārslu mazāk, kur atspīdēt. Tu noskrien lejup pie ūdeņiem. Kā lāsīte. Varbūt pie ziemā iemigušās rozes un samitrini viņas seju. Vasarā, viss var būt, tu atgriezīsies uz viņas ziedlapām kā rasas pile.

Nekas ir tikai tukšs gaiss. Pilnas plaušas saelpoties ar tukšu, tukšu gaisu, lai vari lidot pāri apsnigušajiem jumtiem, pauguriem un upju līkumiem, pāri egļu spicumiem un augstsprieguma elektrības stabiem, lai vari satikt putnus knābi knābī, lai vari pārredzēt savu zemi un saprast, kas to visu ietaisījis tik samērīgu, dažādu un bieži nesaprotamu.

Tas nevar būt NEKAS.

Līdzīgās grāmatas:
Aldis Bukšs
15 balsis
Arnolds Auziņš
 
Autoru grupa "Tekstūra"
Nora Ikstena
Andris Zeibots
 
Niks Keivs
Dace Rībena
Kristīne Ulberga