Brīnišķīgā satura portāls dgramata.lv

Meklet

500 VISU LAIKU FILMU FILMAS

Grāmata pievienota: 09.11.15
 
Izdevējs:
Dienas Grāmata
Iesējums:
mīkstie vāki ar atlokiem
Autors:
Dita Rietuma, Normunds Naumanis
Lapaspušu skaits:
616
Platums:
170
Augstums:
240
Cena:
Grāmata vairs nav tirdzniecībā
Izdošanas gads:
2015

Pirms desmit gadiem (2005) tapa Ditas Rietumas un Normunda Naumaņa grāmata 365 DIENAS FILMAS – kinokritiķu tandēma veidota subjektīvā kinovēsture. Grāmata 500 VISU LAIKU FILMU FILMAS ir papildināts un rediģēts 365 DIENAS FILMU izdevums, kurā satiekas gan hrestomātiskas kino klasikas vērtības, gan filmas, kas bijušas nozīmīgas, īpašas šīs grāmatas autoriem.

Laiks ieviesa dramatiskas korekcijas arī šīs grāmatas tapšanas procesā. Dita Rietuma un Normunds Naumanis, strādājot kopā laikrakstā Diena, rakstot recenzijas par filmām, pirmizrādēm, pasaules kino tendencēm, jau sen bija iecerējuši reiz atgriezties pie viņu subjektīvās kino enciklopēdijas un izveidot papildinātu un pārstrādātu tās variantu.
2014. gada 12. septembrī Normunds Naumanis aizgāja mūžībā – šis bija viens no viņa nepabeigtajiem projektiem, viena no viņa lolotajām iecerēm. Tomēr grāmata tapa, tai vajadzēja tapt – arī kā apliecinājumam Normunda Naumaņa īpašajam talantam, neatkārtojamajam, intelektuāli piesātinātajam un atraktīvajam rakstības stilam un plašajam redzeslokam.
Jaunajā kino grāmatā 500 VISU LAIKU FILMU FILMAS  ir apkopotas esejas par filmām, kas ir veidojušas kino vēsturi kopš tā dzimšanas līdz pat mūsdienām, kā arī esejas par katras desmitgades būtiskākajiem procesiem nu jau 120 kino pastāvēšanas gados.

Pateicoties Borisa un Ināras Teterevu fonda atbalstam, 800 šīs grāmatas eksemplāru nonāk pie lasītājiem arī publiskajās bibliotēkās visos Latvijas novados!

Par autoriem:
DITA RIETUMA

Kino teorētiķe un kritiķe Dita Rietuma pēc Maskavas Kinematogrāfijas institūta (VGIK) Kinoteorijas fakultātes beigšanas strādājusi laikrakstā Diena par kinokritiķi un kultūras žurnālisti. Latvijas presē Dita Rietuma publicējas kopš 1987. gada; autores radošā darba kodols ir bijuši divdesmit divi gadi, kas pavadīti laikraksta Diena redakcijā, strādājot par redaktori un veidojot publikācijas par pasaules kino procesu un kontekstiem. Dita Rietuma ir arī mācībspēks Rīgas Stradiņa universitātē; 2012. gadā ieguvusi mākslas zinātņu doktora grādu. Autores pirmā grāmata PLANĒTA NEHOLIVUDA iznākusi 2002. gadā. Sadarbībā ar Normundu Naumani tapušas grāmatas 365 DIENAS FILMAS (2005) un PERSONĪBAS. PARĀDĪBAS, PERSONĪGI (2009). 2014. gadā izdota Ditas Rietumas monogrāfija FILM NOIR. No pagātnes līdz mūsdienām. Grāmata 500 VISU LAIKU FILMU FILMAS ir Ditas Rietumas un Normunda Naumaņa trešais kopdarbs.

NORMUNDS NAUMANIS

Teātra un kino kritiķis Normunds Naumanis (1962–2014) – bija viens no mūsu laika izcilākajiem teātra un kino procesu pārzinātājiem Latvijā, erudīts publicists, kura raksti Latvijas presē lasāmi kopš 1984. gada. Ieguvis teātra zinātnieka, teorētiķa un kritiķa specialitāti Maskavas Teātra institūtā (GITIS), Normunds Naumanis strādāja Latvijas Zinātņu akadēmijā, vadīja žurnāla Avots kultūras nodaļu. No 1998. gada Normunds Naumanis strādāja laikrakstā Diena, rakstīja teātra un kino recenzijas, slejas, aprakstus, analītiskus rakstus par mākslas un kultūras jomām, kā arī sociālpolitiskajiem procesiem. Viena no Normunda Naumaņa īpašajām tēmām bija kino. Viņa rakstu žanriskā amplitūda ir no īsrecenzijām par nedēļas kino jaunumiem līdz plašām kultūrvēsturiskām esejām. Līdztekus kopā ar Ditu Rietumu radītajām grāmatām 2009. klajā nāca arī Normunda Naumaņa eseju krājums KULTŪRNIEZE.

Daces Eglītes un Sarmītes Māliņas dizains

Vāka foto - Rita Heivorte filmas Gilda (1946) publicitātes attēlā. Foto - Imageforum/LETA

Līdzīgās grāmatas:
Juris Kronbergs
Osvalds Zebris
Svens Kuzmins
 
Valdis Atāls
Frīda Mihelsone
Nora Ikstena
 
Sergejs Loiko
Svens Kuzmins
Aldis Bukšs